הוראות הממשלה על הכניסה לסגר כללי בשבועות הקרובים, וההנחיות של משרד הרווחה לכל המסגרות החוץ-ביתיות לצמצום ושינוי חופשות חגי תשרי תשפ"א בימי הסגר, התקבלו גם אצל החניכים בפנימיית 'בית סנהדריה' בהפתעה ואכזבה.

ברגעים הראשונים, הידיעה על-כך שהסגר הכללי שהוכרז בכל רחבי הארץ ימנע מהילדים את היציאה לחופשת החג והמפגש המיוחל עם בני המשפחה, העכירה את מצב הרוח בפנימייה. אם מצב החירום שהוכרז מייצר מועקה וקושי לכל ילד בישראל, הרי שבכל הנוגע לחניכים השוהים לאורך כל השנה הרחק מהבית במסגרת חוץ-ביתית – הקושי אף גדול שבעתיים.

בשנים כתיקונם, גם עבור חניכים נעדרי עורף משפחתי שאינם יכולים לצאת לחופשות השיגרתיות בשבתות, נערכת הפנימייה באופן מיוחד בכדי לאפשר את יציאתם לכל הפחות בימי החגים לשהות אצל משפחות מארחות בקהילה, והציפייה לקראת חופשות החג היא גדולה.

הנהלת הפנימייה תמלא השנה אחרי ההנחיה הרשמית והמחייבת של משרד הרווחה ותאלץ למנוע את היציאה לחופש בימי ראש-השנה, עשרת ימי תשובה ויום הכיפורים. זאת ההודעה הודעה שנמסרה לצוות המשפחתונים של הפנימייה הירושלמית לנוער חרדי 'בית סנהדריה'. המטפלים והמדריכים שיתפו את החניכים בידיעות על השתוללות מגיפת הקורונה בארץ שעומדות ברקע ההחלטה על הסגר הקשה והלא-נעים, ותיווכו את הידיעה מתוך רגישות ואמפתיה מרובה לילדים המאוכזבים…

במקביל, החלו הצוותים הלוגיסטיים בהובלתו של אב-הבית המסור והמיוחד הרב אהרון הכהן בהתארגנות מיוחדת ומקיפה בכדי להספיק ולעשות את כל הניתן בזמן הקצר שנותר על מנת להביא את אווירת החג המיוחדת ולהנעים את השהות של החניכים והמדריכים במתחם הפנימייה בחג הקרב ובא.

מתחם הפנימייה כולו, החצרות והמגרש, סודרו ואורגנו מחדש לצורך תפילות החג, שעות לימוד ופעילויות ההפגה שיימשכו לאורך כל השהייה הממושכת של החניכים בימי החג והשבועות שאחריהם.

גם מלאי המזון התעדכן והשתכלל. מיכי השף יחד עם אביעד העוזר שלצידו עמלו שעות נוספות על כתיבת תפריט עשיר לשביעות רצון הילדים ובשעות האחרונות המטבח כולו חוגג בשפע של ריחות וצבעים חגיגיים. כמויות גדולות של אוכל עשיר ומגוון, עם מאכלי סימני החג השונים – מוכנים ומתבשלים בשעות אלו…

תפילות החג יתקיימו ברחבת הכניסה לפנימייה. צלון גדול נפרס במקום, תאורה ומערכות איוורור הותקנו במקום המיוחד שיהיה נוח ונפרד לחניכי הפנימיה ולסיום הוזמנו בעלי תפילה, חזנים ובעלי תקיעה שייצרו מניין מכובד שישרת את החניכים הצעירים.

מחזורים חדשים ומהודרים נקנו לתפילה המיוחדת, הארונות מתמלאים בפרסים וממתקים למבצעים ולפעילויות ואפילו הביגוד החגיגי והמושקע שנקנה לקראת חג הסוכות הקדים את זמנו וישמש את החניכים לתפארת ולחן כבר בחג המתקרב.

ילדי הפנימייה היקרים מתגברים על האכזבה, ובשעות האחרונות ניתן גם לראות איך אט-אט כולם מצטרפים ונהנים מהתעסוקה החדשה וכבר מתרוצצים בהתלהבות לעזור למדריכים בהכנות המרובות לקראת לקראת ימי החג הממשמשים ובאים.

שתהיה לכולנו שנה טובה בריאה ומתוקה, כתיבה וחתימה טובה!