מעל ומעבר לייחודיותו של ראש-השנה כיום הדין, בעדות ישראל הוא גם מתאפיין בגיוון קולינרי ייחודי. כך חלק מרכזי בסעודות לילי החג מוקדש ל"סימני ראש השנה", ומנהגי המאכלים הייחודים לכל משפחה ומשפחה בכל השנה – מתעצמים שבעתיים בארוחות החג שבימים אלו.

"עזרא הסופר אומר לעם ישראל: אִכְלוּ מַשְׁמַנִּים וּשְׁתוּ מַמְתַקִּים… כִּי קָדוֹשׁ הַיּוֹם לַאֲדֹנֵינוּ, וְאַל תֵּעָצֵבוּ, כִּי חֶדְוַת ה' הִיא מָעֻזְּכֶם…", מזכיר לנו השף החרדי המדופלם ר' מיכי שעיו הי"ו תוך כדי ההכנות המרובות במטבח הפנימייה לקראת שני ימי חג עמוסים. שיחה על מאכלי החג בכלל ועל ההפתעות הקולינריות המתוכננות בסעודות החג של החניכים בבית סנהדריה, בפרט.

הגישה בפנימייה החרדית לנוער חרדי – 'בית סנהדריה' גורסת שראש השנה הוא לא רק חג. הוא גם היום הראשון בשנה שבו נקבע כיצד ייראו חיינו בכל משך השנה הקרובה. מסיבה זו נוהגים לשלב בסעודה הראשונה של החג מאכלים מיוחדים ומושקעים שמרמזים את המשאלות שלנו לקראת השנה החדשה מתוך תקווה שהסִמליוּת תהפוך למציאות ונזכה להתגשמות המשאלות.

ה'סימן' המפורסם ביותר הוא כמובן: תפוח בדבש. לוקחים  פלח תפוח מתוק וטובלים בדבש ומברכים: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אלוקינו מֶלֶךְ הָעוֹלָם, בוֹרֵא פְּרִי הָעֵץ". ומוסיפים את התפילה:"יְהִי רָצוֹן מִלְפָנֶיךָ, שֶתְחַדֵש עָלֵינוּ שָנָה טוֹבָה וּמְתוּקָה". איננו מסתפקים בשנה טובה בלבד, משום שהטוב לא תמיד גם נעים, ולפעמים הצלחות כרוכות בקושי וכאב. לכן אנו מבקשים מאלוקים שהשנה תהייה טובה וגם מתוקה. שנחוש את מתיקות החיים כמו מתיקות הדבש.

לאחר מכן אוכלים גרגירי רימון. לא מברכים 'בורא פרי העץ' על התפוח, משום שבירכו קודם לכן על התפוח. אכילת הרימון באה לבטא את התקווה שביום הדין הקב"ה ישפוט אותנו על פי זכויותנו. רימון ממוצע מכיל 613 גרעינים, שווה לתרי"ג מצוות אותן אנו מקיימים – מצוות שעומדים לנו כזכויות. גם אכילת ראש של דג נועדה לסמל "שנהיֶה לראש ולא לזנב" תמיד להוביל, להנהיג ולהתקדם.

אכילת הגזר נועדה לסמל את הציפייה שהקדוש ברוך הוא "יגזור עלינו גזירות-טובות"; וגם: "שייגזרו אויבינו". כרתי על הכרתי מברכים "שייכרתו אויבינו ושונאינו." הסלק נאכל כדי לקרוא "שיסתלקו אויבינו" קָרָא קורא לתפילה "שתקרע רוע גזר דיננו וייקראו לפניך זכויותינו". רוּבְיָא "שירבו זכויותינו".

השף של פנימיית בית סנהדריה השקיע והכין מכל סימן סמלי מטעם לחניכים היקרים שנשארו לחג בשל הסגר שהוטל בעקבות משבר מגפת הקורונה. סימני החג המושקעים והטעימים מצטרפים לתפריט ארוחות החג המושקעות. וזאת לאור הנחיית המנהל הרב אי"ש שפירא לדאוג ולפעול לרווחת ונוחות חניכי הפנימייה החמימה והייחודית בימי החג הבאים עלינו לטובה.

כתיבת תגובה